1. kontrolní slohová práce
v1.01
Na téma Všechno je jinak vypotil Frederik de la Krueger
Stupeň úchylnosti 1: NezávadnéŽánr: Vypravování
Školní rok: 1998/1999
Zadal: prof. Petroušková
Datum: 8. prosince 1998
Vypracoval: Lukáš Vychopeň
Třída: Septima
Klasifikace: ...
Témata:
1) Bylo nebylo
2) Moje první láska
3) Zkouška odvahy
4) Všechno je jinak
5) Život někdy přináší různá překvapení
6) Od toho okamžiku se ve mně něco změnilo
Osnova:
1) Porod
2) 1-2 roky
3) Školka a jeshle
4) Základní škola
5) Gymnázium
6) Bleskový konec


    Počínaje poměrně důležitým 28. listopadem roku 1980 je všechno jinak. V okamžiku se více či méně změnil život poměrně širokého okruhu lidí. Porodní bába si brzo připsala do deníčku další čárku, psychotronikovi v Sydney vypadl hrůzou toaletní papír z ruky. Stejně jako v případě dalších 15.000 novorozeňat, narozených v tuto hodinu, se jeho proplouvání životem promítlo v životech tisíců ostatních lidí.
    Ze začátku mu bylo všechno tak nějak jedno - prostě řval a dělal všechny ty nezodpovědné věci, které malé děti tak často a rády dělají. Už v této fázi však nenávratně ovlivnil život matrikářky, kterou zdrželo zakládání jeho rodného listu a ve výtahu nezůstala trčet celou noc ona, ale někdo jiný. Ovlivnil i život člověka, který uvízl ve výtahu ve chvíli, kdy se matrikářka vztekala nad tím, že opět musí pracovat přesčas.
    On si zatím s nevinnou apatií rostl a rostl. Mezitím se nevědomky stal spoluviníkem zlepšení platové situace v balírně Sunarů, kde dostaly všechny dělnice nehorázně přidáno za mírnou nadprodukci. Stejně mu to bylo jedno.
    V jeslích a ve školce nejednou odlehčil státnímu rozpočtu, ze kterého byla chtě nechtě dotována jeho příšerná spotřeba vody (nalijme si čistého vína - dětská pračka je bez diskuse jedna z nejzábavnějších hraček osmdesátých let).
    Přišla základní škola. Jedničkář, mazánek, hmm. Být na jeho místě někdo jiný, určitě by všechno dopadlo jinak. Nevinná písemka nemusela skončit debaklem ve chvíli, kdy mu začala téci z nosu krev, z čehož se jedné dívce udělalo nevolno (mám na mysli to poslední stádium). Uklízečky nemusely čekat, až osamělá postavička u čtvrtého stolu zleva dojí svůj oběd. Třídní učitelka nemusela ve pondělí večer přemýšlet o zítřejším tahu v zákeřně vedeném blitzkriegu. Ale stalo se.
    V roce 1992 odsunul při přijímacích zkouškách na gymnázium jednoho adepta, který místo něho mohl opustit lavice základní školy a hřát se v poněkud intelektuálnějším ovzduší střední školy, odkud by si během následujícího roku nepřinesl několik nehezkých monoklů, jak se mu to povedlo na škole základní. Po chodbách vsetínského gymnázia nemuselo chodit černé individuum, které má k vyznamenání daleko asi jako Čína k demokracii. Na stužkovacím plesu nemusela vyhrát jeho maminka troje prosklené dveře, na které si dělal zálusk třídní Septimy.
    No ale je to tak - JINAK.

(c) 1998 Frederik de la Krueger
(9/12/98)
‰„